7 czerwca 2012

Seks w różnych częściach Świata

Wczoraj były pocałunki a dziś...przyszła pora na deser, bo 7. czerwca jest Międzynarodowym Dniem Seksu. Kiedyś był On tematem tabu, współcześnie jest nieustannie na ustach wszystkich. Widywany na bilbordach, w kolorowej prasie, w internecie. Krążą o nim różne mity, teorie, jednak prawda tkwi u źródła i od wieków jest niezmienna. Seks, to sposób na wyrażenie naszych uczuć, przywiązania, to okazja do dania upustu swojej energii i wyobraźni. Każdy ma oczywiście swoje własne, indywidualne podejście do tego tematu, które w dużej mierze zależne jest od kultury w jakiej dorastał i od charakteru społeczeństwa w jakim przebiegła jego socjalizacja. Z okazji tego Święta, które w tym roku zbiega się w czasie z dniem wolnym od pracy, życzymy Wam spełnienia marzeń:) A tym, którzy zaczynają właśnie długi weekend życzymy słodkiego lenistwa przepijanego lampkami wina..aż do poniedziałku:)

A do południowej kawki przygotowaliśmy Wam coś do poczytania- Jak wygląda seks w różnych częściach świata, w odmiennych od naszej kulturach.

"Seksualna mozaika islamu"

Koncepcja zarówno samego związku kobiety i mężczyzny, jak i ich współżycia, opisana jest dość szczegółowo i dokładnie w Koranie. Życiowa rola kobiety podporządkowana jest tu przede wszystkim mężczyźnie, jego woli oraz potrzebom. Tak samo więc, jak i na co dzień, tak samo i podczas aktu seksualnego to płeć męska jest dominującą i to do niej należy ostatnie słowo. W temacie tej kultury warto również wspomnieć o instytucji haremu do którego należały całe rzesze kobiet, z których uczuciami i potrzebami nikt się nie liczył. "Wyróżniona" była zazwyczaj tylko jedna z żon, reszta zaś musiała pozostać w celibacie, skazana na samotność i niespełnienie. Mimo to, niejednokrotnie, dla rodzin wielu z nich oraz ich samych, ogromnym zaszczytem było "należeć" do dworu sułtana.

Prowokacja wzajemnych pożądań cielesnych- Indie

W tej części świata seks towarzyszył ludziom od zarania dziejów. Śmiałe sceny erotyczne na ścianach świątyń, bóstwa przestawiane w postaci narządów rozrodczych no i przede wszystkim...- kult penisa i spermy wywodzący się z różnych legend. Następuje tu ogromna różnorodność jeśli chodzi o sposób i cele uprawiania miłości, jednak wszystko sprowadza się do czczenia licznych bogów i funkcjonowaniu zgodnie z ich życzeniem. To właśnie ta kultura zrodziła Kamasutrę przedstawiającą nie tylko teorię i praktykę sztuki kochania się ale i analizującą problemy społeczne takie jak na przykład prostytucja, oraz Tatrę, czyli "doświadczanie natury rzeczywistości".

Na dalekim Wschodzie

Obszar ten jest jednym z tych w którym, jeśli chodzi o temat seksu, nastąpiła ogromna rewolucja. O ile podatni na nowości i zmiany Europejczycy dość szybko i dość znacząco przyswajali sobie nowinki o tyle Azjaci podchodzą do wszystkiego w bardziej konserwatywny sposób. Początkowo nacisk stawiany był tu głównie na kobietę, jako matkę i właśnie do tego przede wszystkim sprowadzały się związki- do założenia rodziny, spłodzenia i urodzenia dzieci. W późniejszym czasie nastąpił kult falliczny. Wtedy na piedestale znalazł się męski członek w trakcie wzwodu jako symbol i wyobrażenie owych bóstw odpowiedzialnych za płodność i urodzaj ziem. Samo współżycie przez bardzo długi okres czasu było jednak tematem tabu, dopiero pod koniec XX wieku nastąpiło zrzucenie zasłony milczenia a świat zalały obrazy seksu ówczesnych Chin i Japonii przedstawianych początkowo w Mandze i Anime "dla dorosłych" a docelowo w licznych ekstremach i perwersjach w postaci filmów.

Nowa Gwinea, czyli seks na Czarnym Lądzie

W plemieniu Keraki, zamieszkującym ten obszar, seks to rytuał , tradycja, obrzęd. Każdy dorastający chłopiec, by stać się mężczyzną musi odbyć rytuał przejścia, którego częścią jest odbycie aktu seksualnego (analnego i oralnego) ze starszym od siebie członkiem plemienia. W tej kulturze wierzy się również w to, iż nawet ktoś płci męskiej po odbyciu seksu może zajść w ciążę, więc jako środek zapobiegawczy stosuje się tu jedzenie wapna. Przygotowaniem do dorosłego życia są również nauki np. o tym, jak dobrze wybrać sobie żonę. W kulturach tej części świata, dość rozpowszechnionym zjawiskiem jest również obrzezanie a oznaką dominacji jest publiczne eksponowanie penisa. Współżycie ma tu więc wymiar nie tylko społeczny ale i przede wszystkim religijny, gdyż narządy rozrodcze traktowane są jako "wrota życia".





Należy jednak pamiętać o tym, że nie można generalizować a przedstawione modele charakteryzują konkretne grupy społeczne a nie całe narodowości, dlatego też warto mieć wzgląd na to, iż tyle jest sposobów podejścia do seksualności ilu jest ludzi na świecie i każdy ma swoją własną, niezależną, niepowtarzalną interpretację. Nie możemy szufladkować ani kultur ani ludzi, bo czym byłyby reguły bez wyjątków?:) Mamy nadzieję, że lektura była dla Was choć w pewnym stopniu odkrywcza i sprawiła, że świat wydał Wam się jeszcze bardziej wielobarwny w ten piękny dzień:) Czas najwyższy ruszyć się sprzed komputera, "poświętować" i zażyć choć odrobiny świeżego powietrza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz