26 września 2012

Światowy Dzień Antykoncepcji. Historia ówczesno- doczesna


Dziś obchodzimy Światowy Dzień Antykoncepcji. Na naszym portalu znajdziecie wszystko to, co chcielibyście o niej wiedzieć a nawet więcej:) Z racji tego jednak, że chcielibyśmy wprowadzić w tą poważną i pełną zawiłości tematykę trochę...spontaniczności, specjalnie dla Was przygotowaliśmy kilka ciekawostek, faktów i mitów związanych z początkami antykoncepcji oraz jej późniejszymi udoskonaleniami.

U źródła


Człowiek pierwotny zamiast prewencji wolał usuwanie skutków, czyli po prostu aborcję, której dokonywano przy pomocy różnego rodzaju ziół, naparów oraz metod bardziej inwazyjnych. Jedne z pierwszych wzmianek odnośnie "zapobiegania" ciąży pojawiają się w Biblii, gdzie o stosunku przerywanym, w Księdze Rodzaju, wspomina Onan(syn Judy). Za niesamowicie skuteczną metodę uważano również noszenie wszelkiego rodzaju amuletów. Wszystko zależało jednak od kultury i wierzeń panujących na danym terytorium, gdyż to własnie one dyktowały wybór antykoncepcji. Dziś jest on indywidualny, uzależniony od naszych organizmów, możliwości finansowych, oraz przede wszystkim- chęci, co daje ogromne pole możliwości.

Kobieca sprawa


Starożytne metody bazowały przede wszystkim na wprowadzaniu do pochwy różnego rodzaju substancji takich jak np. miód, mieszaniny roślin, odchody niektórych zwierząt(np.krokodyli), żywica, oliwa, maści sporządzane z ołowiu, które zmniejszały ruchliwość plemników bądź powstrzymywały je przed dotarciem do komórki jajowej. Z biegiem lat pomysły na zabezpieczenia przed zajściem w ciążę ulegały radykalnym zmianom. Zamiast wszelakich maści zaczęto stosować przeróżnego rodzaju "wkładki". Okłady z pająków, algi i wodorosty, krążki z delikatnego papieru bambusowego, kapturki ze skóry owocu granatu, krążki z pszczelego wosku
i tampony z wełny, to tylko nieliczne, z całej gamy metod, sposoby na to, by uniknąć zapłodnienia podczas stosunku.

Męski punkt widzenia


Pierwsze prezerwatywy, jakie się pojawiły wykonane były z cienkiej bawełny a używali ich już faraonowie, w późniejszych latach nie tylko zaczęło się powiększać grono ich użytkowników ale i zwiększyła się ilość materiałów, z których je wykonywano. Lniane woreczki, jelita baranie, świńskie i kozie, owcza ślepa kiszka a wszystko to nasączone nieorganicznymi solami. Ich obecną postać zawdzięczamy odkryciu procesu wulkanizacji gumy, która w późniejszych latach została zastąpiona lateksem kauczuku naturalnego.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz